Black Friday czyli ile dni trwa piątek.

Dzisiaj może trochę mniej o finansach osobistych, zarabianiu czy oszczędzaniu. Bardziej może o moich przemyśleniach dotyczących promocji w sklepach, a mianowicie Black Friday. Choć z drugiej strony jak się na to szerzej spojrzy, korzystanie z promocji to także oszczędzanie.

Wiem, że nic nie wiem.

Mniej więcej od dwóch tygodni jesteśmy bombardowani reklamami dotyczącymi Black Friday. Super promocje, ogromne zniżki, mega okazje, tony materiałów reklamowych. Ok, promocje są zawsze ok jeżeli dają realną korzyść kupującemu. A przy tym każda okazja jest dobra, nawet Black Friday. Tylko co to w ogóle jest? Mało kto wie dlaczego jest to szczególna okazja. Spytajcie rodzinę, znajomych, jestem pewien, że o Black Friday będą wiedzieć tylko, że to wyprzedaże, promocje, ale nic więcej.

Historia Black Friday.

Sięgnijmy jednak do źródła, zagłębmy się trochę w historii, nie naszej, amerykańskiej. Piątek, jest ściśle powiązany z czwartkiem. Z wydarzeniem z XVII wieku. W USA w każdy czwarty czwartek listopada mieszkańcy Stanów Zjednoczonych obchodzą święto dziękczynienia jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia mieszkańców kolonii Plymouth w 1621 roku.

No dobrze, ale co to ma wspólnego z zakupami?

Ano ma, i to wiele. W związku z tym, że Święto Dziękczynienia odbywa się w czwartek amerykanie często biorą wolny dzień w piątek aby zrobić sobie długi weekend. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych są dużo bardziej mobilni pod względem zawodowym więc Święto Dziękczynienia jest okazją do zjazdów rodzinnych. Rodzina zjeżdża się wówczas z najdalszych regionów USA i świata. Wyjazd na jeden dzień nie miałby większego sensu biorąc pod uwagę czas jaki trzeba przeznaczyć na podróż.

W dalszym ciągu nie widać związku?

Przejdźmy więc do sedna. Kiedy ludzie mają wolny dzień, który w dodatku jest dniem roboczym, jest to doskonały czas aby zrobić zakupy. Trzeba pamiętać o tym, że zwyczajny dzień roboczy w USA trwa od 9 do 17. Jeżeli do tego uwzględnimy dojazdy do pracy i do domu, okazuje się, że w ciągu tygodnia praktycznie nie ma czasu na zakupy.

Sklepy aby wykorzystać możliwość większej sprzedaży w Czarny Piątek są czynne dłużej, nawet całą dobę. Przyciągają przy tym klientów jednodniowymi okazjami i zniżkami. Jest to często najbardziej dochodowy dzień handlu w całym roku. W ten dzień zakupów dokonuje ponad 100 milionów Amerykanów.

A jak to się ma do nas?

W zasadzie to nijak. W Polsce nie obchodzimy Dnia Dziękczynienia, Black Friday nie różni się zatem od innych dni. Jest to po prostu kolejna okazja aby się reklamować i oferować swoje promocje. Z punktu marketingowego lepiej tak niż dawać promocje bez okazji.

Ile dni trwa piątek?

Co więcej tradycyjnie Czarny Piątek, jak to wynika z samej nazwy trwa jeden dzień. W naszej polskiej rzeczywistości, skoro i tak nie jesteśmy związani czwartkowym Dniem Dziękczynienia, wprowadzono różne wariacje dotyczące długości piątku. Black Friday Weekend – piątek wydłuża się już do trzech dni. To chyba najpowszechniejsza zmiana. Niektóre sklepy jednak jeszcze bardziej postanowiły wydłużyć piątek. Black Friday Week – i piątek wydłużył się już do siedmiu dni. Ba! Idźmy dalej, jeden ze sklepów oferował z okazji Czarnego Piątku specjalne oferty tydzień przed i tydzień po. I w ten sposób piątek wydłużył się do czternastu dni. Jak widać piątek, który powinien trwać 1 dzień, może trwać 3 dni, 7 dni, a nawet 14 dni. Czekam tylko aż jakiś sklep wpadnie na pomysł Black Friday Month.

Podsumowanie.

Ostatecznie promocje Black Friday to nic złego, pomimo tego, że okazja jest mocno naciągana. Zawsze lepiej jest kupować taniej niż w normalnych cenach. Należy jednak zwracać uwagę na to, czy prezentowane oferty to faktycznie okazje. Częstą praktyką handlowców jest zawyżanie cen aby można je było później obniżyć. Zanim więc dokonasz zakupu, sprawdź w kilku sklepach bądź chociażby w Internecie czy warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *