20 sposobów na to jak zaoszczędzić na ogrzewaniu.

karoryfer

Zaczyna się sezon grzewczy, czyli okres kiedy generujemy duże koszty utrzymania. Równocześnie duże wydatki wiążą się z dużymi możliwościami oszczędzania. Dzisiaj przedstawię Ci  20 sposobów na to jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nie wszystkie możliwości będą w Twoim wypadku dostępne. Niektóre są wyłącznie do wykorzystania w domu, inne w bloku. Niektóre nie będą dostępne ze względu na ilość dostępnych pomieszczeń. Jakkolwiek – z pewnością znajdziesz wśród nich coś, co możesz zastosować u siebie.

Lista sposobów na to jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Umieść termometry w pomieszczeniach z których korzystasz

Dzięki temu będziesz w stanie kontrolować temperaturę i uniknąć przegrzania. Czasem temperatura, która wydaje nam się komfortowa, jest bardzo wysoka. Można zimą chodzić w szortach i koszulce, ale trzeba liczyć się wówczas z wyższym rachunkiem za ogrzewanie. Dzięki pomiarom będziesz mógł świadomie podjąć decyzje.

Obniż temperaturę w pomieszczeniu

Temperatura ok 21 stopni powinna być wystarczająca. Jeżeli czujesz się komfortowo przy niższej temperaturze, możesz obniżyć temperaturę jeszcze bardziej. Lekko odczuwalny chłód nie powinien stanowić problemu. Zawsze możesz się cieplej ubrać: ubranie jest tańsze niż ogrzewanie.

Obniż temperaturę w pomieszczeniach, w których rzadko przebywasz

Ok 16-18 stopni w pomieszczeniach, do których rzadko zaglądasz (np. pokoje dla gości, pokoje na poddaszu, komórka) powinno być wystarczające.

Wyłącz z użytkowania część pomieszczeń mieszkalnych

Jeżeli możesz się bez nich obyć np. przez cały sezon grzewczy. Pomieszczenia, które nie są Ci potrzebne przez cały czas np.: pokoje dla letników w rejonach turystycznych. W nieużywanych pomieszczeniach możesz maksymalnie obniżyć temperaturę.

Obniż temperaturę w pomieszczeniach, w których nie przebywasz w nocy

Możesz obniżyć temperaturę o 2-3 stopnie. Mieszkanie dwupoziomowe nie potrzebuje w grzania poziomu w którym przebywam tylko za dnia czyli salon, kuchnię. Obniżenie temperatury o 2-3 stopnie pozwoli na szybkie ogrzanie i powrót do temperatury właściwej a pozwoli zaoszczędzić całkiem sporo energii.

Obniż temperaturę nocą do 18 stopni

Niektórzy twierdzą, że obniżenie temperatury wpływa pozytywnie na sen, a przy okazji na wysokość rachunków za ogrzewanie. W moim przypadku się to nie sprawdza: obniżenie temperatury skutkuje u mnie niewyspaniem i większą podatnością na infekcje. Warto jednak sprawdzić to samodzielnie.

Podczas nieobecności w domu obniż temperaturę

Do 17-18 stopni np. w godzinach pracy, przy kilkudniowej obecności możesz obniżyć temperaturę o kolejne 2-3 stopnie. Im mniej przebywasz w domu tym większe oszczędności możesz osiągnąć. Nie zalecane jest większe obniżanie temperatury, ponieważ będzie konieczne znaczne zwiększy nakład energii na ponowne nagrzanie pomieszczeń.

Zamontuj zawory z termostatem

Zawory będą samoczynnie regulować grzanie w zależności od potrzeb. Najczęściej oznaczenia na zaworach to:
* – temperatura ok 6 stopni, zwana też ochroną przeciwzamrożeniową;
1 – 11 stopni (np.: klatka schodowa);
2 – 16 stopni (np.: korytarz);
3 – 21 stopni (np.: pokoje);
4 – 26 stopni (np.: np. łazienka);
5 – temperatura bez ograniczeń (np.: basen).
Najtańsze zawory kosztuję już ok 20 zł za sztukę. Zainstalowanie zaworów może zatem zwrócić Ci się w jednym sezonie grzewczym, a może nawet w 1 miesiącu.

Sterownik wysokości temperatury

Jeżeli masz własny piec gazowy/olejowy sterownik z zaprogramowaną temperaturą będzie uruchamiał ogrzewanie kiedy to będzie potrzebne. Jest to w szczególności potrzebne jesienią i wiosną, kiedy ciepłe dni przeplatają się z chłodnymi. Nie musisz pilnować tego samodzielnie – sterownik zrobi to za Ciebie.

Odsłoń grzejniki

Zasłonięty grzejnik nie oddaje pomieszczeniu tyle energii ile powinien. Gruba zasłona czy firana będzie odbijać ciepło, które nie będzie przedostawać się do dalszej części pomieszczenia. To samo tyczy się rozmieszczania mebli tak, że zasłaniają grzejnik.

Uszczelnij okna i drzwi

Elementy ruchomo mieszkania/domu są najbardziej wrażliwe na uszkodzenia i wypaczenia. Zużyta, wytarta uszczelka w mroźny dzień będzie kosztować Cię znaczną utratę ciepła. Warto sprawdzić czy uszczelki dobrze przylegają i – jeżeli masz drewniane okna lub drzwi – czy dobrze pasują do ościeżnicy.

Zaizoluj dom

Podłogę, piwnicę oraz dach, poddasze. Możesz dodatkowo zaizolować swój dom, tam gdzie potencjalnie mogą występować największe straty ciepła. Często podstawowa izolacja bywa niewystarczająca. Deweloper może oszczędzać na izolacji aby obniżyć koszty, natomiast nabywca domu może tego nawet nie zauważyć. Nieruchomości na rynku wtórnym mogą mieć niewystarczającą izolację np. z niedostępności materiałów w latach 80. To inwestycja długoterminowa, która z pewnością Ci się opłaci.

Zamontuj dodatkowe drzwi wejściowe

To kolejny element izolacji cieplnej. Nowsze drzwi są już zwykle dobrze wyizolowane. Starsze drzwi często jednak nie izolują w odpowiednim stopniu. Drugie drzwi i powietrze pomiędzy drzwiami znacznie poprawi zatrzymywanie ciepła.

Zasłaniaj rolety zewnętrzne w nocy

Będzie to dodatkowa izolacja okien. Nawet jeżeli masz okna o niskiej przepuszczalności ciepła, dodatkowa izolacja z przestrzeni powietrznej pomiędzy oknem a roletą także się przyda. Pamiętaj, że okna ze względu na swoją powierzchnię zawsze są słabym punktem jeżeli chodzi o utrzymanie ciepła.

Ekrany za grzejnikami

Odbijają ciepło w kierunku ogrzewanego pomieszczenia. Dzięki tej drobnej modyfikacji mniej ciepła będzie ukierunkowane na ścianę. Odpowiednio ukierunkowana energia będzie szybciej nagrzewać pomieszczenie.

Podczas wietrzenia zakręcaj grzejniki

Jeżeli masz zawory termostatyczne, sterowniki temperatury albo podzielniki ciepła. Wietrzenie obniży gwałtownie temperaturę i grzejniki będą intensywnie oddawać ciepło. Podzielnik ciepła będzie nabijać szybko kolejne jednostki przez znaczącą różnicę temperatur pomiędzy wietrzonym pomieszczeniem a gorącym kaloryferem. Kiedy zakończysz wietrzenie możesz je ponownie odkręcić.

Wietrz krótko, ale intensywnie

Jest to konieczne aby powietrze było świeże i aby uniknąć potencjalnego zagrzybienia pomieszczeń. Najlepiej jest wietrzyć przez krótki okres czasu, otwierając okna i drzwi na kilka minut. Nastąpi wówczas szybka wymiana powietrza. Owszem temperatura spadnie, ale potem już większych strat ciepła nie będzie. Uchylone przez kilka godzin okno powoduje większe straty.

Użyj rekuperatora do odzyskiwania ciepła

Dzięki niemu będziesz mógł odzyskać ciepło, które ucieka przez wentylację. Rekuperator może odzyskać 50-70 % wywiewanej energii, dwa połączone ze sobą rekuperatory mogą odzyskać nawet do 90 % energii.

Poszukaj tańszego opału / sprawdź taryfę

Jeżeli ogrzewanie jest w Twojej gestii możesz poszukać tańszego opału (oleju opałowego, ekogroszku, węgla, drewna). Jeżeli korzystasz z gazu możesz zmienić operatora, który zaoferuje Ci korzystniejszą taryfę.

W słoneczne dni odsłaniaj okna

Tak aby jak najwięcej światła słonecznego docierało do wnętrza. Nawet w mroźny dzień, silne słońce może w znacznym stopniu ogrzać pomieszczenie.

 

Nie wszystkie sposoby są możliwe do zastosowania w Twoim przypadku. Jeżeli jednak zastosujesz chociaż kilka z nich z pewnością zauważysz różnicę w rachunkach za ogrzewanie. Z pewnością opisane przeze mnie 20 sposobów to nie wszystko w temacie jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jeżeli masz jakiś dodatkowy pomysł – napisz mi go w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *