Jak zaplanować płatność rachunków w czasie?

rachunki

Dzisiaj chciałbym przedstawić mój sposób aby zaplanować płatność w czasie. Wiele osób ma nieregularne albo o zmiennej wysokości dochody np. roczne premie albo dochody z działalności gospodarczej. Rachunków też otrzymujemy całkiem sporo, niektóre dodatkowo przychodzą nieregularnie. Na przykład raz w roku płaci się opłaty za samochód a ubezpieczenie może być bardzo dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Taka zmienność dochodów i opłat może powodować opóźnienia w płatnościach rachunków. Także i mi zdarzało się w przeszłości zapomnieć o rachunkach, które przychodzą co 2 miesiące (np. prąd) albo nawet raz w roku (np. gaz – raz w roku otrzymywałem bloczek z płatnościami na kolejne 12 miesięcy). Teraz kiedy w większości firm możemy podać adres email i otrzymywać faktury w formie elektronicznej jest znacznie łatwiej pilnować płatności.

Owszem, możesz powiedzieć, „ok, ale jeżeli będę płacić rachunki od razu kiedy przyjdą, nie będzie problemu z tym, że zapomnę”. Możesz, tylko dlaczego płacić już teraz rachunek, jeżeli możesz zapłacić go później? Tymczasem pieniądze mogą leżeć na rachunku oszczędnościowym. Zawsze możesz w ten sposób zarobić pewne środki. Poza tym, pieniądze w dalszym ciągu pozostają do Twojej dyspozycji i w razie potrzeby możesz je wykorzystać.

Warto zaplanować swoje dochody i płatności w perspektywie kilku miesięcy dzięki czemu unikniesz konieczności okresowego pożyczania pieniędzy. Możesz przygotować środki na większe wydatki w miesiącach kiedy masz wyższe dochody lub niższe opłaty. Przykładem takiego planowania jest oszczędzanie w okresie letnim na ogrzewanie.

Ja w celu planowania swoich wydatków od kilku lat prowadzę arkusz kalkulacyjny. Ze względu na wygodę i dostępność, korzystam z Arkusza docs.google.com. Można prowadzić to w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym, także offline. Ja wolę do planu rachunków do zapłaty mieć dostęp online.

Mój plan rachunków do zapłaty wygląda tak:

plan płatności

Zacznijmy od zakresu czasowego. Mam przygotowany plan płatności na miesiąc bieżący, 12 miesięcy wstecz oraz 12 miesięcy do przodu. Dlaczego taki zakres? Ze względu na wspomniane wcześniej roczne płatności. W zakresie +/-12 miesięcy będziemy mieli już zapłaconą płatność i możemy wpisać płatność przyszłą. Będzie możliwe także zaobserwowanie wahań sezonowych i zaplanowania płatności, których wysokość zależna jest od pory roku.

Przykładem wahań sezonowych może być opłata za gaz przy ogrzewaniu gazowym. Możemy oszacować przyszłe wartości rachunków zmiennych sezonowo (np. za ogrzewanie) w kolejnym roku. Można zaobserwować zmiany wysokości rachunków w czasie i przeanalizować skąd one wynikają. W ten sposób można znaleźć oszczędności.

Dla lepszej widoczności na co dzień korzystam z podglądu bieżącego miesiąca +/-3 miesiące. Taki podgląd przedstawiłem w przedstawionej powyżej tabeli. Jest on dla mnie przejrzysty i pozwala zaobserwować wydatki z ostatniego kwartału

Podzieliłem swoje płatności na kilka kategorii, dla mnie przydatnych przy analizowaniu wydatków.

  1. Rachunki i opłaty – płatności związane mieszkaniem, mediami.
  • własne – płatności związane z własnym mieszkaniem i mediami wykorzystanymi przez moją rodzinę.
  • wynajem – płatności związane z mieszkaniem na wynajem i mediami wykorzystanymi przez lokatorów.
  1. Ubezpieczenia – opłacam ubezpieczenie od ciężkich chorób dla siebie oraz ubezpieczenie grupowe dla małżonki.
  2. Emerytura – ze względu na podatki oszczędzam na IKZE PZU i do tego mam dodatkowe ubezpieczenie emerytalne.
  3. Kredyty i pożyczki – raty, które są do spłacenia w danym miesiącu.

Każdą sekcję podsumowałem, aby zobaczyć jaki ma udział w wydatkach i jak poszczególna grupa wydatków zmienia się w czasie.

Aby dopilnować płatności oznaczyłem je według klucza:

  • żółty
  • fioletowy
  • biały
  • przekreślenie

Na żółto zaznaczone są płatności, które są już zrealizowane. Jeżeli w danym miesiącu nie będzie danego rachunku (np. płatność co 2 miesiące) wpisuję „0” i oznaczam na żółto jako zrealizowaną.

Na fioletowo zaznaczone są płatności zlecone do przelewu, ale jeszcze nie zrealizowane. Dotyczy to przyszłych płatności, kiedy otrzymuję fakturę z terminem zapłaty za kilka, kilkanaście dni. Zdarzało mi się w przeszłości, że z powodu błędu systemu bankowego lub problemów z dostępem do Internetu ostatecznie przelew nie został zrealizowany. Kiedy przelew zostanie zrealizowany zmieniam kolor na żółty.

Białym kolorem są oznaczone płatności niezrealizowane. Przy niektórych płatnościach (np. raty kredytu) mamy informację o tym, że takie płatności będą w przyszłości. Wystarczy je uwzględnić w planie. Kiedy zostanie zlecony przelew kolor zostanie zmieniony na fioletowy.

Przekreśleniem oznaczone są prognozowane przyszłe płatności. Jeżeli płatność jest zmienna (np. rachunki za media) w tabeli umieszczam wartości prognozowane na podstawie płatności z poprzednich miesięcy. Kiedy przychodzi rachunek, przekreślenie zostaje usunięte.

Jeżeli chcesz, możesz dodać do tego arkusza swoje dochody, wówczas będziesz mógł zaobserwować ile pieniędzy masz w danym miesiącu do dyspozycji. W moim przypadku przedstawiony arkusz zupełnie wystarczy i pozwala zaplanować finanse w czasie. Mam nadzieję, że i Tobie się przyda i będziesz z niego aktywnie korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *