Czy warto korzystać z oferty Smartdom?

Powszechnie jesteśmy bombardowali reklamami ofert telewizji cyfrowej, telefonii komórkowej. Często reklamowana jest także oferta Smartdom. W związku z tym, że akurat potrzebowałem zarówno telefonu (a w zasadzie abonamentu, aparat już miałem) jak i telewizji (naziemna telewizja nie spełniała moich oczekiwań), postanowiłem przeanalizować opłacalność różnych ofert.

Abonament telefoniczny jest stosunkowo łatwy do porównania, a oferty są do siebie bardzo podobne, postanowiłem skupić się przede wszystkim na telewizji. Obecnie mamy tylko dwóch operatorów satelitarnej telewizji cyfrowej – NC+ i Cyfrowy Polsat. Można by wziąć pod uwagę jeszcze operatorów telewizji kablowej, ale nie jest to oferta dostępna dla wszystkich. W moim miejscu zamieszkania nie ma żadnej oferty telewizji kablowej. Postanowiłem (chociażby pod swoim kątem) przeanalizować oferty, które są dostępne dla każdego.

Przejdźmy zatem do przedstawienia porównywalnych ofert. Interesowało mnie przede wszystkim sprawdzenie czy oferta Smartdom się opłaca. W ofercie tej pierwsza usługa jest pełnopłatna, a druga usługa jest za pół ceny. Postanowiłem zatem porównać Smartdom z bogatym pakietem telewizyjnym, osobny zakup Cyfrowego Polsatu i abonamentu w Plusie oraz porównywalnego pakietu NC+ i najtańszego porównywalnego abonamentu telefonicznego.

Cyfrowy Polsat, Plus lub inna najtańsza oferta.

Pakiet telewizyjny, który mnie interesował to Familijny Max HD, z umową na 24 miesiące w tym 3 miesiące gratis. Ilość kanałów w pakiecie to 174 w tym 77 kanałów HD. Cena abonamentu podstawowego (bez opcji dodatkowych) to 69,99 zł.

Abonament telefoniczny Plus, także z umową na 24 miesiące w tym 3 miesiące gratis, obejmujący rozmowy bez limitu, sms-y i mms-y bez limitu oraz 10 GB Internetu. Cena abonamentu to 49,99 zł.

Najtańszy porównywalny abonament jaki znalazłem to Plush Abo. Umowa jest na 24 miesiące, bez promocyjnych miesięcy. Rozmowy bez limitu, sms-y i mms-y bez limitu. Internetu nawet więcej niż w Plusie, bo 15 GB. Miesięczny abonament kosztuje w tym wypadku 25 zł.

NC + i telefon.

Pakiet telewizyjny, który mnie interesował to Familijny Ekstra, z umową na 24 miesiące. Ilość kanałów w pakiecie to 148 w tym 75 kanałów HD. NC+ nie oferuje okresu bez opłat, ale oferuje za to kartę podarunkową o wartości 150 zł. Cena miesięczna to 59,99 zł (bez opcji dodatkowych). Mimo wszystko wziąłem go pod uwagę ponieważ wyższy abonament zawierał już kanały kodowane (C+ i HBO), a tego nie uwzględniały pakiety Cyfrowego Polsatu. Z drugiej strony pakiety z kanałami C+ i HBO były droższe od Cyfrowego Polsatu a założyłem, że nie chcę płacić już więcej.

Abonament telefoniczny w Plush Abo, opisanym powyżej kosztuje 25 zł miesięcznie. Można jeszcze skorzystać z przypisanego do oferty abonamentu w Orange w kwocie 19,99 zł, ale bez Internetu. Otrzymujemy dodatkowe 100 zł na karcie podarunkowej, ale zakup pakietu 10 GB miesięcznie jest bardziej kosztowny (19,99 zł miesięcznie) niż najtańsza znaleziona przeze mnie oferta – czyli Plush Abo.

Oferta Smartdom.

Zawiera abonament telefoniczny Plus, opisany wcześniej w cenie 49,99 zł i pakiet telewizyjny Cyfrowego Polsatu za pół ceny czyli 34,99 zł. W tej opcji mamy 2 miesiące abonamentu telewizyjnego gratis.

Porównanie.

Aby móc porównać poszczególne oferty, trzeba policzyć całkowity koszt w okresie trwania umowy. Tylko w ten sposób można uwzględnić darmowe miesiące, karty podarunkowe i zniżki na abonamencie.

smartdom cyfrowy polsat

Jak widać z porównania, sama telewizja jest NC+ jest tańsza od oferty Cyfrowego Polsatu, ale zapewne wynika to z mniejszej o 26 liczby kanałów, w tym 2 HD. Trzeba przyznać, że różnica jest znacząca.

W związku z tym bez względu na to jaki z opisanych wcześniej abonamentów telefonicznych wybierzemy, Cyfrowy Polsat jest droższy.

Ciekawie dopiero robi się przy porównaniu oferty Smartdom. Okazuje się, że Smartdom przez dwa lata kosztuje 1819,57 zł. Konkurencyjna oferta NC+ z najtańszym abonamentem kosztuje 1889,76 zł. To jest o 70,19 zł więcej od oferty Cyfrowego Polsatu. Może to niewiele w dwuletnim okresie abonamentu, ale zawsze więcej.

Podsumowanie.

Tak więc zdecydowałem się na Smartdom czyli ofertę Cyfrowego Polsatu w połączeniu z abonamentem telefonicznym w Plusie. Wychodzi to taniej od oferty NC+ a do tego ma bogatszą ofertę programową. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem telewizji cyfrowej to dużo zależy nie tylko od Twoich oczekiwań, ale także od możliwości. W moim przypadku w zasięgu były tylko NC+ i Cyfrowy Polsat i ten drugi wypadł lepiej w porównaniu.