Jak zarobić na inwestycji 47% jeszcze w tym roku.

zysk

Ile zarobiłeś w tym roku na swoich inwestycjach? Odkładasz pieniądze na lokatach? Jakie masz tam oprocentowanie? A może fundusze inwestycyjne? Ten rok był bardzo dobry dla funduszy inwestycyjnych więc z pewnością osiągnąłeś wysoką rentowność swojej inwestycji.

Ja znalazłem sposób na to jak bez większego ryzyka szybko zarobić 47%. Przy okazji oszczędzać długoterminowo, czyli na swoją emeryturę. Mam na myśli, IKZE czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, bo o tym właśnie jest ten post.

Być może nie jesteś zainteresowany inwestowaniem na emeryturę, w końcu to odległa przyszłość. Wszystko jednak wskazuje na to, że na ZUS jednak nie ma co liczyć. Czas, który Ci pozostał do wieku emerytalnego ucieknie znacznie szybciej niż Ci się wydaje. Z wiekiem czas ten coraz bardziej przyspiesza.

Przez wiele lat bagatelizowałem problem odkładania na emeryturę. Zawsze były ważniejsze wydatki. W końcu jednak trafiłem na coś, co mnie skłoniło do oszczędzania na jesień życia. Skłoniło za pomocą rentowności oczywiście. Zainteresowałem się tematem IKZE na koniec 2015, kiedy okazało się, że przekroczę próg podatkowy i pierwszy raz zamiast zwrotu podatku będę musiał dokonać dopłaty. Zacząłem szukać rozwiązania, które pomogłoby mi zoptymalizować podatki i uniknąć jednak dopłaty.

Okazało się, że jeżeli do końca roku wpłacę na konto IKZE 4750,80 zł będę mógł odliczyć od podatku 1520,26 zł, czyli nie będę musiał dokonać dopłaty do Urzędu Skarbowego. Nawet jeszcze jakieś drobne pozostaną mi do zwrotu.

Decyzja była szybka. Miałem do wyboru albo oddać te 1,5 tys zł do Skarbu Państwa, albo zaoszczędzić na przyszłość. Poszperałem w Internecie i znalazłem stabilny fundusz, który moim zdaniem bezpiecznie lokował moje środki przy rentowności wyższej od oprocentowania lokat.

Oszczędzam na IKZE już trzeci rok.

W kolumnie „bez podatku” jest kwota, którą musiałem wydać uwzględniając korzyści podatkowe. Skąd więc wzięło się owo 47%? W 2017 roku wpłaciłem na IKZE 5115,60 zł. Należny mi zwrot podatku to 1636,99 zł. W praktyce z własnych środków musiałem wpłacić 3478,61 zł (5115,60 – 1636,99). Tymczasem na moim koncie emerytalnym jest 5115,60 zł. Policzmy: 5115,60 / 3478,61 * 100 = 147% wpłaconych przeze mnie środków.

W sumie przez trzy lata po uwzględnieniu korzyści podatkowej wpłaciłem 10018,03 zł a na rachunku IKZE zapisano 14732,40 zł. 4714,37 zł zysku bez dużego ryzyka.

A jak wyglądałoby to gdyby zacząć oszczędzać od początku istnienia IKZE?

IKZE2

Zakładając, że przekraczasz próg podatkowy 32% przez ostatnie 6 lat, Twój zysk wyniósłby 8796,67 zł. Wpłacając 18692,93 zł na Twoim koncie emerytalnym miałbyś co najmniej 27489,60 zł.

Zyski z inwestycji w IKZE są dostępne także dla osób mniej zarabiających. Nawet jeżeli nie przekraczasz progu podatkowego 32%, Twoja rentowność z inwestycji w IKZE wyniesie co najmniej 22%. W tabeli przedstawiłem wyliczenia ile mogłaby wynieść potencjalnie Twoja korzyść podatkowa w latach 2012-2017. Razem przez 6 lat wyniosłaby 4948,13 zł. 22% rentowności, to więcej niż jest w stanie osiągnąć większość funduszy inwestycyjnych na rynku. I to praktycznie bez ryzyka.

Ja inwestuję w DFE PZU, który oferował (i mam nadzieję, że tak zostanie) brak prowizji za wpłatę, jeżeli zostanie ona dokonana we wskazanym okresie. Dzięki temu jedyną opłatą jakiej dokonywałem była opłata za zarządzanie.

Poza korzyściami wynikającymi z ulgi podatkowej DFE PZU osiąga też wyniki ze swoich inwestycji:

IKZE3

Wartość początkowa funduszu była określona na 10 zł. Od początku, daje to zysk 198,4%. W 2017 roku do dnia 05.10.2017 można było zarobić 14,8%.

Nie będę Cię przekonywał, że DFE PZU jest najlepszym rozwiązaniem na inwestowanie w IKZE. Dla mnie jednak wyniki są zadowalające. Tak to wygląda na wykresie:

IKZE4

Dla mnie IKZE jest bardzo dobrym rozwiązaniem w kontekście inwestowania na przyszłość. Poza wynikami, korzyści podatkowe pozwalają na osiągnięcie wysokiej rentowności. I to duże bezpieczniej i efektywniej niż zwykłe fundusze inwestycyjne. Mając na względzie na to, że emerytura jest nieunikniona warto pomyśleć o tym jak najwcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *